מאה שנה למק"ס - תמונת שער

שלט – מאה שנים להקמת המק"ס

היום, ה-1 ביולי 2021, מציינים מאה שנים להקמת המפלגה הקומוניסטית הסינית. מן הסתם באירוע בסדר גודל כזה, לאן שלא תלכו בסין, לא תוכלו להתחמק משלטים וקישוטים שהוכנו לקראתו ועבורו. הנה דוגמה לשלט פשוט יחסית:

100 שנה למק"ס - תמונת השיעור

מילות מפתח

מלבד הצירוף שפירושו המפלגה (党 – dǎng) הקומוניסטית (共产 – gòng chǎn) הסינית (中国 – zhōng guó), שלושת המילים שבאמת נחוצות להבנת השלט הן:

לחגוגqìng zhù1
להקים, לייסדchéng lì2
יום השנהzhōu nián3

נקודות לתשומת לב

קומוניזם בסינית

רעיון הקומוניזם מבוטא בסינית באמצעות הסימניות 共 ו-产. כאן הסימנית 产 אינה מבטאת את המשמעות של ייצור (כמו למשל במילה 产) אלא את המשמעות של רכוש (כמו למשל במילה 房产). הליבה של קומוניזם אינה הלאמה של אמצעי הייצור (זה סוציאליזם), אלא הלאמה של כלל הרכוש ואיסור הקיום של רכוש פרטי.

איפה 'היום' ביום השנה

המשמעות הבסיסית של הסימנית 周 היא הקפה שלמה של מעגל או השלמה של מחזור. בצירוף 周年 היא מביעה את הרעיון שמלאה שנה או שחלפו כך וכך שנים מלאות מרגע התרחשותו של אירוע מסוים. אם רוצים להתייחס ליום עצמו ניתן לומר 纪念 – יום זיכרון. אגב, בניגוד לקונוטציות השליליות שיש לנו כדוברי עברית מצמד המילים הללו, ניתן להשתמש ב-纪念日 גם עבור אירועים משמחים כמו למשל יום נישואין. בנוסף, ניתן גם להשתמש בשני הצירופים יחד ולומר X()Y周年纪念日 – במקום X הכניסו את האירוע ובמקום Y את מספר השנים הרצוי.

כתיבת תגובה

גלילה למעלה