הר צ'אנגבאי - תמונת שער

תמונה – הר צ'אנגבאי והבריכה השמיימית

ההר המזוהה יותר מכל עם המפלגה הקומוניסטית של הסין והמהפכה אותה היא הובילה הוא 井冈 (הגייה – jǐng gāng shān) אשר שוכן במחוז 西 בדרום מזרח המדינה. זהו המקום בו נוסד הצבא האדום הסיני שלאחר מכן הפך לצבא השחרור העממי. בחודש בו המפלגה מציינת 100 שנים להיווסדה רק טבעי שנדבר קצת על ההר (שלמעשה כבר הוזכר בלקט השלטים של רוח המפלגה) ואולי גם נראה תמונה שלו. אבל לצערי עדיין לא יצא לי לבקר שם, ובינינו – הוא גם לא מההרים המרשימים ביותר שיש לסין להציע. אז במקום זאת בואו נתרשם מהר אחר, הרבה יותר פוטוגני, גם בעל זיקה הדוקה לקומוניזם, אבל בעיקר מצידה של השכנה המשוגעת יותר של סין או "הילדה הרעה" של השכונה, הלא היא צפון קוריאה.

הר צ'אנג-באי או 山 שוכן במחוז 吉 שבצפון מזרח סין, ממש על הגבול עם קוריאה הצפונית. הוא מתנשא לגובה של למעלה מ-2,700 מטרים ופירוש שמו הוא ההר הלבן התמיד או הר הלובן הנצחי. עקב התחממות כדור הארץ ושינוי האקלים, השם הזה כנראה כבר פחות תקף לתקופתנו, משום שכך הוא נראה מרחוק בעונת הקיץ.

הר צ'אנגבאיי - מבט מרחוק

אל תתנו למראה השטוח הזה לבלבל אתכם, משום שמדובר באשליה הנוצרת משילוב של המרחק ורוחבו העצום של ההר. כאשר מגיעים לפסגתו ומשקיפים אל הארץ שלמטה הגובה בהחלט ניכר לא רק בנוף, אלא גם בטמפרטורות וברוחות המנשבות בעוצמה ומחייבות בלבישת בגדים חמים אפילו בחודשי הקיץ.

הר צ'אנגבאי - מבט למדרון

כאשר תגיעו לפסגת ההר פחות יעניין אתכם הנוף למרגלותיו, כי גולת הכותרת של ההר היא או הבריכה השמיימית – אגם טבעי בגוון כחול עמוק אשר ממלא את המכתש שבראש ההר.

הר צ'אנגבאי ובריכת השמיים - מבט מצפון

הסיבה שקיים מכתש בפסגת ההר היא העובדה שהר צ'אנג-באי הוא הר געש רדום (בסינית – 山). בפעם האחרונה שהוא התעורר לגמרי בשנת 946 לספירה הוא היה אחראי להתפרצות המילניום – אחת משש ההתפרצויות הכי עזות שהתרחשו בעולמנו ב-5000 השנים האחרונות. גם סין וגם צפון קוריאה שמות עליו עין, ובשנת 2011 כאשר הוא שוב הראה סימני חיים צפון קוריאה אף אישרה כניסת מדענים זרים (כולל אחת המדעניות הראשונות אי פעם שביצעו מחקר כלשהו במדינה) לשטחה כדי לקבל תמונת מצב ברורה יותר.

בקוריאנית אגב, ההר נקרא Paektu – שם המקביל לסימניות 白头 ופירושו ראש או פסגה לבנים. הוא נחשב לקדוש בתרבות הקוריאנית ולערש השושלות הקדומות שלה. בנוסף הוא גם שימש כבסיס לכוחות הגרילה של קים איל-סונג במאבק בכוחות הכיבוש היפנים ומאוחר יותר גם כבסיס לכוחות הצפון במלחמת קוריאה עצמה. שמו של ההר מוזכר הן בהמנון של קוריאה הצפונית והן בהמנון של קוריאה הדרומית.

אם חשקה נפשכם לבקר במקום, באתר טרוול-צ'יינה יש כתבה מקיפה עם כל המידע והפרטים. באמצעותה תוכלו להתרשם גם מאטרקציות נוספות שההר מציע מלבד הבריכה.

כתיבת תגובה

גלילה למעלה