אף יהודי בסין - תמונת שער

בין חוכמת הפרצוף לעיבוד פנים

פָּנִים זה עניין רציני בסין. כל מי שלמד קצת את השפה והתרבות הסינית מכיר את המושג שפירושו המילולי הוא פנים, אך משמעותו האמיתית היא כבוד. לפעמים מדובר בכבוד העצמי של אדם אשר נובע מהאופן בו הוא מתנהג כלפי הסביבה, אבל לרוב מדובר בכבוד שצריך להביע כלפי אדם כנגזרת של מעמדו בחברה.

לא מזמן נתקלתי בספר שנקרא אשר כפי ששמו מעיד הוא מהווה מעין מדריך לקריאת פנים.

ספר סיני על חוכמת הפרצוף

שימו לב למה שכתוב בפינה הימנית העליונה של הכריכה מלמעלה למטה ברקע אדום:

知面

הפירוש של המשפט הזה הוא להכיר את האדם, להכיר את פניו וגם לדעת מה בליבו. זהו מעין משחק על האמרה הנפוצה 知人知面知心 לפיה אפשר להכיר אדם הרבה מאוד זמן מבלי לדעת מה באמת עובר לו בראש.

רצה הגורל וכשדפדפתי קצת בספר הוא נפתח ישר על העמוד הבא, אשר באופן טבעי מיד תפס את תשומת ליבי.

האף היהודי - הסבר סיני

העמוד הזה הוא שייך לפרק העוסק באפים וכותרתו היא 犹太 – אף יהודי. הטקסט שלו קצת מתעוות לקראת הסוף של כל שורה, אז הנה הוא כאן בשלמותו:

种人用人,生意天才,着惊人的创造和制造领,但有着失败的危段太,也太狡诈了,不饶人,于是便种无穷祸根因为他拥有的金钱和利益,这然会引来各的劫夺和争霸,世界也因此而变得无
改善方仰宗教、修善心,切贪得无厌之欲念。

לטובת אלו מכם שרוצים לתרגל קצת קריאה ולנסות להבין בכוחות עצמכם את הכתוב, אני שם את התרגום החופשי שלי בתוך תיבה. אחרי שסיימתם עם הסינית תנו לחיצה קטנה עליה והיא תיפתח.

ברשותכם, עוד כמה מילים על אנטישמיות בסין.

כפי שהספר הזה מוכיח, ובניגוד לדעה הרווחת, אנטישמיות בהחלט קיימת בסין (ולצידה כמובן יש גם גזענות ושנאה או פחד מזרים). מי שטוען שאין בכלל אנטישמיות בסין, אז לא רק שאין לא מושג על מה הוא מדבר, אלא הוא גם כנראה מספיק גזען בעצמו כדי להאמין שכל הסינים חושבים אותו דבר ותופסים את העולם באותו אופן.

סין היא כנראה עדיין אחד המקומות הכי בטוחים בעולם לומר שאתה יהודי או ישראלי, והתגובות על פניהן הן לרוב חיוביות ומחמיאות. הדוגמה הכי הקלאסית היא המשפט 犹太人 (היהודים הם חכמים) תוך הבאת איינשטיין, פרויד או מרקס כדוגמה. לא הרחק מאחור נמצא את 犹太人很有钱 (היהודים עשירים) ואת 很厉 (ישראל היא מדינה רצינית שלא כדאי להתעסק איתה).

עם זאת יצא לי גם לשמוע משפטים כמו "היהודים שולטים בכלכלה ובתקשורת העולמית" או "היהודים שולטים בארה"ב ועושים בה כרצונם" שכאילו יצאו ממצעד הלהיטים של האנטישמיות המערבית הקלאסית. הם נאמרו כמובן לידי ולא אליי, ומן הסתם על ידי אנשים שלא חשבו שאני מבין סינית ולכן פחות נזהרו בלשונם.

באופן אישי אף פעם לא חשתי בנוח עם אף אחת מהתגובות האלה, חיוביות ושליליות כאחד. בעיניי כולן נובעות מאותו מקום מסוכן וחשוך ומן הנטייה להשליך מן הקבוצה על הפרט. התגובה הקבוע שלי היא לומר שאני לפחות לא מספיק חכם כדי להיות עשיר, או שאם הם היו מגיעים לישראל היה לוקח להם בערך שעתיים כדי להבין שלא כל היהודים חכמים או עשירים כמו שהם חושבים.

פנים וטכנולוגיה - המחשה

המוח האנושי הוא דבר מוזר. הוא יכול ליישב רעיונות פרימיטיביים עם ידע חדש ללא שום בעיה. מדעני גרעין יכולים להיות גם דתיים אדוקים. לאנשים נורמטיביים שחיים באחת המדינות עם הטכנולוגיות הכי מתקדמות לזיהוי פנים יש גם את הספר הזה על המדף. בעיניי זה חיבור מאוד מסוכן, כי בימינו כבר לא צריך טלאי צהוב – אפשר פשוט להזין את כל "הידע" הזה לתוך אלגוריתמים של קרדיט חברתי ולתת למצלמות ולאפליקציות לעשות את העבודה המלוכלכת בשבילך.


האם האנטישמיות בסין חזקה ומסוכנת באותה מידה כמו בעולם הערבי או המערבי? בוודאי שלא. האם אנחנו צריכים להיות מודאגים? לדעתי כן, ולכל הפחות עלינו להיות מודעים.


לשתף זה הכי כיף!

בסינית קוראים לזה 分享 - לחלוק את ההנאה


כתיבת תגובה

גלילה למעלה