משחקים בגולות - תמונת שער

תמונה – משחקים גולות

התמונה הבאה צולמה בעיירה קטנה בשם 夏 השוכנת בדרום מחוז גאן-סו (甘肃), בפינה הצפון מערבית של הנציבות האוטונומית של המיעוט הטיבטי של דרום גאן-סו (甘治州), לשעבר חלק ממחוז אָמְדוֹ של טיבט.

משחקים בגולות

זו תמונה די ישנה שצולמה אי שם בינואר 2007 – באמצעות מצלמת פילם ועל גבי סרט שקופיות, אבל אין ספק שמה שהכי תורם לתחושת הנושנות והנוסטלגיה של התצלום, היא העובדה שהנושא שלו הוא ילדים משחקים בגולות – דבר שכבר לא רואים בימינו. הביטוי 'לשחק בגולות' בסינית מתבסס על ארבע סימניות:

玻璃

שמתם לב לדבר המגניב שקורה כאן? כל ארבע הסימניות האלה הן סימניות פיקטו-פונטיות המתבססות על השורש כרכיב סמנטי בצידן השמאלי. המילה 'גולה' בסינית היא 玻璃球 (הגייה – bō li qiú) ומילולית מדובר בכדור (球) זכוכית (玻璃). המשמעות העתיקה של הסימנית 球 היא ירקן מובחר ומלוטש, ואילו זכוכית מכינים מחימום עז של גרגרי חול ומינרלים, שתוצאתו היא גם חומר קשה וצבעוני ממנו מכינים קישוטים ותכשיטים.

הסימנית 玩 משמשת כיום בעיקר כפעלים 'לשחק' או 'לבלות' אבל המשמעות הרחבה שלה היא להפיק (או להסב) הנאה באופן כללי – גם מהתבוננות בפריטי נוי עשויים ירקן. דרך ממש נוחה לזכור אותה היא שאת הרכיב הפונטי שלה ניתן לפרק לשני () ילדים () – מה שמאוד מתחבר למשמעות של 'לשחק'. למעשה אפשר לראות אותה כהמחשה של ילדים משחקים בגולות, שזה בעצם כל התמונה למעלה בתוך סימנית אחת.

ולסיום, הנה עוד תמונה של העיירה 夏河 בה צולמה התמונה, אשר מרבית תושביה משייכים לאחד משני מיעוטים – המיעוט הטיבטי (藏族) שמהווה את מרבית האוכלוסייה באזור, והמיעוט חווי (族) המוסלמי-סיני.

העיירה שְיָא-חֶה

העובדה שלאורך ההיסטוריה שני המיעוטים האלו לא ממש הסתדרו ביניהם, גרמה לכך שכל קבוצה השתקעה והתרכזה בצד אחד של העיירה, מה שמקנה לה מראה ייחודי מרחוק.

כתיבת תגובה

גלילה למעלה