עדכון 700 סימניפדיה - שער

עדכון סימניפדיה עיתי בסימן 700 ערכים

בשבוע שעבר קרה משהו די חשוב בסימניפדיה וזה שעלה אליה הערך ה-700 במספר. האירוע הזה מצטרף לעוד שורה של שינויים ועדכונים שנעשו במילון הסימניות הסיני-עברי של האתר בשבועות האחרונים, אז בהחלט הגיע הזמן לעדכון סימניפדיה עיתי.

סימניות וערכים

הערך ה-700 שעלה לסימניפדיה הוא הסימנית ואני חושב שכולנו נסכים שמדובר בערך שימושי במיוחד, לא ככה? בואו נראה לאיזה סימניות היא הצטרפה ומה קורה בסימניפדיה בחתכים שונים.

רמות HSK

נכון לכתיבת שורות אלו יש בסימניפדיה כבר 703 ערכים ובחלוקה לרמות HSK זה נראה כך:

רמת HSKכמות
1147
2100
3125
4116
5126
659
ללא דירוג32

זה ממש כיף לראות שכבר חצינו את הרף התלת-ספרתי ברמות HSK אחד עד חמש. לגבי רמת HSK6 שעדיין מפגרת מאחור, זה טבעי מכיוון שרוב הסימניות הבסיסיות והשימושיות נמצאות ברמות נמוכות יותר, אבל גם היא אט אט מתמלאת. למעשה היא אפילו הכפילה את עצמה מאז ההשקה של הסימניפדיה.

המספרים בטבלה מסתכמים ב-705 וזה מכיוון שיש שתי סימניות עם שיוך כפול – זה לא אני החלטתי את זה, אלא מי שיצר את החלוקה הזו. אולי זה מכיוון שפעם אחת מדובר בסימנית עצמאית ופעם אחרת כחלק ממילה או ביטוי כלשהם.

שורשים

כיום קיימים במערכת 87 שורשים שונים אשר לכל אחד יש לפחות ערך אחד. השורשים המובילים הם עם 46 ערכים, השורש 讠 / עם 41 ערכים, השורש 宀 עם 35 ערכים, השורש עם 33 ערכים, והשורש עם 31 ערכים. בראש הרשימה נמצאת כמובן הקטגוריה 'ללא שורש' תחתיה יש 131 סימניות.

בין השורשים שנוספו לאחרונה ניתן למצוא את 卩 (אדם רכון), 夂 / 夊 (כף רגל הפוכה), 爪 / 爫 (יד לופתת / טופרים), 冖 (גג חסר), (קשת) וגם 广 (מבנה). בהחלט ניתן כבר לומר שלמרבית השורשים הבסיסיים של הכתב הסיני יש ייצוג הולם בסימניפדיה.

תחיליות

עם עלייתה של הסימנית לסימניפדיה, כעת כל האותיות התחיליות הקיימות ב-Pinyin נמצאות באינדקס האלפביתי של ממשק החיפוש. מבחינת כמות הערכים שתי האותיות המובילות את הרשימה הן J ו-S עם 63 כל אחת, אבל מכיוון שהאות S כוללת בתוכה גם את הערכים של SH אני חושב שאפשר להכריז על האות J כמנצחת האמיתית. במקום השלישי נמצאת האות Y עם 59 ערכים, נושפת בעורפה האות Z עם 58 (שכוללים גם את ZH), ובמקום החמישי האות X עם 48 ערכים.

שדרוגים טכניים

גם בחזית הטכנית התבצעה לא מעט עבודה על הסימניפדיה בחודשים האחרונים, והגורם העיקרי לכך היה הגידול במספר הסימניות.

שאילתות צד שרת והגבלת מס' הסימניות בעמוד

לפני כמה שבועות, פחות או יותר כשהסימניפדיה עברה את ה-650 ערכים, העמוד הראשי שלה התחיל לעלות מאוד באיטיות ולפעמים אפילו לא עלה כלל. בשיחה עם המפתחים של התוסף עליו הסימניפדיה מתבססת, הם הסבירו לי שכמות כזו של ערכים מצריכה שינוי די רציני בהגדרות המערכת כי דפדפני אינטרנט לא מסוגלים לאכלס כמות כזו גדולה של מידע דינמי בזיכרון המקומי שלהם.

לכן כעת כל שאילתות החיפוש של הסימניפדיה מתבצעות בצד השרת, והעמוד הראשי שלה מחולק לתת-עמודים עם 50 סימניות בכל עמוד. כברירת המחדל מוצגות כל הסימניות ולכן כרגע יש 15 תת-עמודים. אחרי שמבצעים חיפוש מספר עמודי התוצאות משתנה כמובן, אך החלוקה ל-50 סימניות בכל תת-עמוד של תוצאות נשארת קבועה. כדי לטפל בשאילות החיפוש הזיכרון בצד השרת חוזק והוגדל משמעותית.

מונה תוצאות חיפוש

מכיוון שכעת התוצאות פרוסות על פני מספר עמודים, ביקשתי מהמפתחים להוסיף לעמוד הראשי מונה של תוצאות החיפוש. זה לקח להם קצת זמן אבל כעת ניתן למצוא אותו מתחת לאינדקס האותיות.

סימניפדיה - מונה תוצאות

כאשר נכנסים לסימניפדיה הוא מראה את מספר הערכים הכולל הנוכחי, ומתעדכן לפי הפעולות שמבצעים בממשק החיפוש והסינון. יש לי עוד קצת עבודה לעשות על העיצוב שלו, אבל הוא הוא מוכן לפעולה ומתפקד באופן מלא.

שינויי עיצוב וממשק

השינויים הטכניים שהוזכרו בפסקה הקודמת יצרו צורך לבצע מספר שינויים הכרחיים בעיצוב של העמוד. שני השינויים העיקריים הם פריסת הסימניות והסרגל שבצד העמוד.

פריסת סימניות

למי שזוכר פעם הסימניות הוצגו בסימניפדיה בתוך בלוקים קטנים ללא ההגדרה הבסיסית שלהן, וזה עבד לא רע כל עוד מספר הסימניות הכולל היה קטן יחסית. לאחר בדיקה של מספר אפשרויות תצוגה נבחרה האפשרות להציג סימנית אחת בכל שורה יחד עם ההגדרה הבסיסית שלה ולציין את ההתחלה של אות חדשה באמצעות כותרת ברורה. זה גם יותר מתאים לתצורה החדשה של החיפוש וגם הרבה יותר נוח למי שמבקר בסימניפדיה ממכשיר נייד.

סרגל צד

עקב הפיצול של הסימניות לתת-עמודים כעת קשה יותר לאתר את הסימניות שנוספו לאחרונה ובעבר סומנו באמצעות תוספת של כוכב לבלוק שלהן. לכן סרגל הצד בעמוד הראשי של הסימניפדיה השתנה וכעת הוא מציג את חמש הסימניות האחרונות שעלו בכל רמת HSK. בראש הסרגל תמצאו את חמש הסימניות האחרונות ברמת HSK1 וגלילה מטה תחשוף את הרמות הבאות.

סימניפדיה - סרגל צד

בתחתית הסרגל תמצאו את הסימניות ללא דירוג, ואם אתם שואלים אותי – למרות שהוא שהחלק הזה מתעדכן בתדירות הכי נמוכה, שם אפשר למצוא כל מיני הפתעות מעניינות.

לחיצה על סימניות

עוד שינוי קטן בהתנהגות של הממשק בעקבות המעבר לחיפוש מבוסס צד-שרת – כעת לחיצה על הסימניות בכל רחבי האתר פותחת את הערך שלהן בעמוד חדש. אילו מכם שמעדיפים בכל זאת שהערך ייפתח באותו עמוד יכולים לעשות זאת באמצעות לחיצה על הקישור "להסבר המלא" שמופיע בתחתית החלון הכתום שנפתח במעבר עליה עם העכבר.

זהו. אלו כל העדכונים לפעם הזו. בשבוע הבא תהיה לנו הכרזה מעניינת לקראת היציאה לפגרת הקיץ.


מישהו שאתם מכירים בטח גם יאהב את זה, לא?

סמל מייל

מייל סיכום חודשי

מלאו את הפרטים שלכם כדי לקבל סיכום חודשי של כתבות וסימניות חדשות באתר ישירות למייל.

לא אוהבים מיילים? יש גם ערוץ טלגרם.

כתיבת תגובה

גלילה למעלה